ΤΟ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΥΜΗΤΤΟΥ ΣΥΝΑΝΤΑ ΤΟ Μ. ΓΛΕΖΟ

Μεγάλη τιμή αποτέλεσε για το Σχολείο μας η συνέντευξη που  παραχώρησε ο κ. Μ. Γλέζος σε μαθητές του Σχολείου μας. Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου κ. Αλευροπούλου Α. και κ. Δρακοπούλου Α. συγκρότησαν και προετοίμασαν μια ομάδα τεσσάρων μαθητών της Γ΄Γυμνασίου, η οποία συνάντησε τον κ. Γλέζο στο σπίτι του.  Για 2,5 ώρες ο κ. Γλέζος συνομίλησε με τους μαθητές, οι οποίοι είχαν τη μοναδική ευκαιρία να ακούσουν από τα χείλη του ανθρώπου, που στις 30 Μαΐου  1941 μαζί με τον Απ. Σάντα κατέβασε τη ναζιστική σημαία από την Ακρόπολη, τις μνήμες του από εκείνο το κατόρθωμα αλλά και γενικότερα από την εποχή της γερμανικής κατοχής. Επίσης ο κ. Γλέζος με την αμεσότητα και το πάθος που τον διακρίνει μίλησε στους μαθητές για το κατοχικό δάνειο, τις γερμανικές οφειλές και τη διεκδίκησή τους από τις ελληνικές κυβερνήσεις. Στο τέλος της συνάντησης ο κ. Γλέζος αφιέρωσε στο σχολείο μας το βιβλίο "Η Μαύρη Βίβλος της Κατοχής" και με συγκίνηση παρέλαβε την ζωγραφιά που φιλοτέχνησε η μαθήτρια του Γ1, Αντωνακάκη Χριστίνα, καθώς και ένα cd με ηχογραφημένα τραγούδια από τη χορωδία μας.

Το τραγούδι "Σαββατόβραδο στην Καισαριανή" του Σταύρου Ξαρχάκου & Λευτέρη Παπαδόπουλου, που περιέχεται στο cd που αφιερώσαμε στον Μανώλη Γλέζο μπορείτε να ακούσετε εδώ.

Η ζωγραφιά που χαρίσαμε στον Μανώλη Γλέζο

Η ζωγραφιά που χαρίσαμε στον Μανώλη Γλέζο.

Αποσπάσματα από τη συνέντευξη του κ. Γλέζου μπόρεσαν να παρακολουθήσουν όλοι οι μαθητές του Σχολείου μας αλλά και οι γονείς τους που παρέστησαν στο αφιέρωμα του Σχολείου για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Ακολουθούν δύο αποσπάσματα από την συνέντευξη του Μανώλη Γλέζου

(επιλέξτε 1 ή 2 στην κάτω αριστερή γωνία του πλαισίου)